info@kayelajans.com +90 545 625 61 50
November 26, 2021 - TARAFINDAN Admin

Kurumsal Web Tasarım

Yaşadığımız çağda internetin dünyada ulaşmadığı bir yer kalmadı. İnternet günlük hayatımızda gerek iletişim, gerek iş, gerek bilgi edinme, gerek eğlence gibi birçok alanda kendini yoğunlukla gösterir oldu. İnternet kullanımının yaygın hale gelmesi sayesinde, kurumsal firmalar için bir web sitesi sahibi olmak oldukça önem arz etmeye başladı. Böylelikle günümüzde herkesin internet kullanıcı olması kurumsal firmaları da bir web sitesi sahibi olma gerekliliğine yönlendirdi. Kurumsal firmalar günümüzde “kurumsal web tasarım” ve “kurumsal SEO” çalışmalarına ayrı bir önem vermeye başladı.


Kurumsal Web Tasarımı Nedir?

Kurumsal web tasarımı, bir firmanın kurumsallığını en iyi şekilde yansıtabilmeyi amaçlayan web tasarım çalışmasıdır. Bir firmanın kurumsal kimliğine uygun olarak tasarlanan web sitesi, o firmanın kurumsal kimliğinin dünyaya açıldığı bir penceredir. Bu yüzden kurumsal bir firmayı temsil edecek olan bir web sitesinin tasarımı, kurumsal bir hizmet verme amacı olan firmanın imajı göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Kaliteli bir kurumsal web tasarım hizmetinde, web sitesi firmanın kurumsal kimliğine ayna olacak şekilde tasarlanır.


Kurumsal web tasarımı sürecinde gözetilmesi gereken niteliklere, hizmet verilen firmanın; bulunduğu sektör, logosu, amacı, verdiği hizmet, hedef kitlesi gibi unsurlar örnek verilebilir. Tasarımı yapılacak web sitesinin temasındaki renkler ve yazı fontu gibi küçük detaylar dahi bu unsurlara göre seçilir. Böylelikle yapılan web sitesi firmasını olması gerektiği gibi yansıtabilmelidir. Kısaca web tasarım sayesinde firmaların web siteleri hem firmaların yansıtmak istediği imaja göre, hem de firmaların hedef kitlesinin ihtiyaçları analiz edilerek dizayn edilmektedir.Kurumsal Web Tasarımın Önemi

Markalaşma amaçları olan firmaların imajlarını doğu bir şekilde yansıtabilmek, kurumsal kimlik oluşumu için çok önemlidir. Günümüzde potansiyel müşteriler, çoğunlukla hizmet alacağı firmalarla ilk defa internet üzerinden karşılaştığı için onları karşılayan web sitesine ayrı bir özen gösterilmektedir.


Gittikçe teknolojinin geliştiği ve her türlü işin sanala taşındığı bu çağda çoğu müşterisini internet sayesinde edinmiş olan firmalar; internet üzerinde kendilerini yeni bulacak olan potansiyel müşterilerinde ilk izlenim olarak olumlu bir etki bırakabilmek için özellikle web sitelerinin kurumsal kimliği yansıtabilecek nitelikte olmasını ister. Bu yüzden web sitesi yaptıracak olan birçok firma, web sitesi kurulumunu kurumsal web tasarım hizmeti kapsamında yaptırır.


Kurumsal Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Kurumsal web tasarımına başlamadan önce tasarım hizmeti verilecek firmanın sektöründeki uluslararası firmaların web sitelerindeki tasarımlar incelenir. Tasarıma bu doğrultuda oluşturulan bir taslakla başlanır. Tasarım; firmanın satacağı ürünlere veya vereceği hizmetlere göre yapılır. Ardından firmanın hedef kitlesine ve sektörüne göre kurumsal SEO çalışması yapılarak geliştirilir.


Müşterilerinizin sitede daha kolay dolaşmasını sağlayan bir nagivasyon, müşteriyi pozitif yönde etkileyecek renk ve tema seçimi, sitedeki içeriklerin tutarlılığı gibi konuların hepsi, kurumsal bir tasarımın sahip olması gereken en genel özelliklerdendir.


Kurumsal Web Tasarımda Olması Gerekenler

Modern bir arayüz: Web tasarım aşamasında eskimiş kullanımlar yerine trendleri takip etmelisiniz. Fakat bunun yaparken de kurumsallığın ciddiyetini aşmamak için tasarım alanında yer edinmiş tarzları tercih edebilirsiniz. Ölçüyü korumalısınız.


Responsive tasarım: Kurumsal web sitesi, bütün cihazlardan rahatlıkla kullanılabilir olmalıdır. Bu yüzden responsive olmalıdır.


İletişim formu ve Google Map: Kurumsal bir web sitesinde şirket telefonunun, e-postasının, adresinin bulunduğu bir iletişim sayfası mutlaka olmalıdır. Adres, Google Map haritasıyla sayfada bulunmalıdır.


Hakkımızda sayfası: Kurumsal bir firmanın web sitesinde hakkımızda sayfası olmazsa olmazlardandır. Kurumsal bir firma, kendisini müşterisine netlikle tanıtabilmeli; misyon ve vizyonunu açıklayabilmelidir.


Kurumsal SEO çalışması: Bir firma kendi sektöründeki başka firmalarla rekabet halindedir. O yüzden firmalar, web siteleri için kurumsal SEO hizmeti almalıdır. Böylelikle SEO hizmeti alan firma, sektörüyle alakalı kelimeler aratıldığında arama sonuçlarının üst sıralarında yer alır.


Sosyal medya butonları: Kurumsal web sitesinde firmanın sosyal medya hesapları bir köşede yer almalıdır. Kurumsal firma, müşterilerine bütün ağlardan iletişim kurabilmelidir.


Hız: Web sitesinin sayfaları kullanıcı için hızlı açılmalıdır. Web sitesinin hızlı olması için hızlı bir sunucuda bulunmalıdır.


Kullanıcı deneyimine uygunluk: Kurumsal site, hitap ettiği kullanıcılar tarafından kolay kullanılabilir sadelikte olmalıdır.


Özgün içerik: Web sitesindeki içerikler firmanın kendi ürettiği içerikler olmalıdır. Kullanıcılar başka bir yerden içerik kopyalayan bir firmaya güvenmezler.


Kurumsal Web Tasarımın Faydaları

Kurumsal kimliğe uygun bir web tasarımı, firmaların imajlarını prestijli bir biçimde yansıtmayı sağlar. Firmalar web sitesi edinerek internetteki yüzlerini oluşturmakla beraber, kendilerine internet aracılığıyla ulaşmak isteyen müşterilerine kolaylık sağlamış oluyorlar.


Web sitesine sahip olan kurumsal firmalar, internet üzerinden müşterilerine 24 saat hizmet verebilir. Bu anlamda firmalar edindikleri web sitesi sayesinde, dijital mağazalarını oluşturmuş olurlar. Üstelik müşterilerinin hiç yorulmadan bilgisayar karşısında gezebilecekleri bir mağazadır bu.


Biz şimdi burada kurumsal web tasarımın faydalarını anlatmaya devam edelim. Pek çok unsur gözetilerek gerçekleştirilen kurumsal web tasarımın firmalar için önemli faydalarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz:


– Kurumsal web tasarım; firmanızın sunduğu ürünlerinizi ve hizmetleri en nitelikli şekilde yansıtmanızı ve müşterilerinizin bunlara kolayca ulaşıp faydalanmasını sağlar.


– Kurumsal bir web tasarımla firmanız daha güven verici bir imaj kazanır. Web tasarımdaki kurumsallık, firmanızın istikrarını ve işine gösterdiği özeni yansıtır; böylelikle müşterilerinizin zihnindeki kurumsallık imajınız pekişir. Kurumsal web tasarım firmanızı kullanıcılara güvenli ve tutarlı bir firma olarak yansıtacaktır.


– Kurumsallığınızı yansıtan web siteniz sayesinde bulunduğunuz sektörde markalaşmaya başlarsınız. Marka bilinirliğiniz arttıkça daha geniş kitlelere ulaşırsınız.


– Kurumsallığınızı yansıtacak bir web sitesi tasarlanırken firmanın tarzı ve sektörü göz önünde bulundurulur. Firmanızın tarzı, özgünlüğü, sektörel uyumu en iyi şekilde yansıtılır.


– Tasarım sayesinde sektördeki rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.


Kurumsal web tasarım hizmeti sürecinde tasarımla ilgili özel taleplerde bulunmak üzere sürekli iletişim halinde olabileceğiniz bir web tasarım firması arıyorsanız bizden teklif alabilirsiniz.